Bardzo często u dzieci stwierdza się wadę płaskostopia poprzecznego. Rodzice zgłaszają się z maluchami, które zaczynają samodzielnie chodzić, kiedy dostrzegają, że ich stopy nie są ustawiane w prawidłowy sposób. Bywa, że płaskostopie poprzeczne pojawia się również u osób dorosłych i może być wiele różnych przyczyn tego stanu rzeczy. Najczęściej jest to zbyt duża masa ciała, która obciąża więzadła, ale bywa, że są to zmiany hormonalne, czy ciąża. Płaskostopia można też nabawić się nosząc nieodpowiednie obuwie, które deformuje stopę i zmusza ją do nieprawidłowej postawy.
Wkładki na płaskostopie poprzeczne – niezbędny element terapii
Lekarz ortopeda bardzo dokładnie bada pacjenta i przygląda się jego stopom. Nie zawsze wada postawy musi bowiem oznaczać płaskostopie. Niekiedy jest to zwykła koślawość. Pierwszym elementem leczenia są oczywiście odpowiednio dopasowane wkładki na płaskostopie poprzeczne. Takie wkładki trzeba wykonać u specjalisty, który samodzielnie dokona wszystkich pomiarów i wykona je ręcznie, na zamówienie. Takie wkładki pasują tylko dla jednego pacjenta. Należy je nosić jak najczęściej, kiedy tylko jest taka możliwość.
Czy same wkładki wystarczą?
Noszone regularnie wkładki na płaskostopie poprzeczne na pewno przyniosą ulgę i rezultaty. Warto jednak wspomóc je nieco, wykonując odpowiednie ćwiczenia. Zestaw takich ćwiczeń powinien przedstawić fizjoterapeuta, ale można je z powodzeniem wykonywać samodzielnie w domu, na boso. Im częściej pacjent ćwiczy, tym szybciej może zauważyć u siebie rezultaty.